KUMRU KİMYA

SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.

Kumru Kimya şirketi olarak 40 yılı aşkın polimer tecrübemizle sizlere en yeni teknoloji polimer ürünlerini sunuyoruz. Ana amacı müşteri memnuniyeti olan Kumru Kimya olarak doğadan gelen, doğa dostu biyoplastik polimer çeşitlerini sizlere sunuyoruz. Yeşil ve organik biyopolimerlerimizle her türlü imalatlarınıza yenilik katmayı ve sizlerle yükselmeyi hedefliyoruz.


Evonik Industries AG eskiden beridir kullandığı VESTAMID ticari markası altında doğal kaynak içeriğine sahip polimerler geliştirdi ve piyasaya sürdü. Şu anda bu yeni poliamid grubu dahilinde kısmi olarak veya tamamen yenilenebilir hammadde stoklarından oluşan üç farklı ürün bulunmaktadır:


• VESTAMID Terra HS (PA 6.10)


• VESTAMID Terra DS (PA 10.10)


• VESTAMID Terra DD (PA 10.12)


Ricinus Communis, diğer adıyla hint yağı bitkisi, çorak bölgelerde yetişmektedir. Bu sayede, bu bitkinin yetiştirilmesi sırasında herhangi bir besin üretimi olumsuz bir şekilde etkilenmez, aynı zamanda arazi kullanımında bir değişiklik gerçekleşmez. VESTAMID TERRA serisinin üretiminde kullanılan monomer, hint yağı bitkisinden elde edilmektedir.


VESTAMID TERRA ürünleri baz polimer olarak granül halde bulunmaktadır. Uzmanlığımız size belirli uygulamalar için kişiye özel çözümler üretmektir. Bu uzmanlığımız içerisinde çeşitli stabilizörler, alev geciktiriciler, elyaf güçlendirmeler, renklendirici maddeler içeren sayısız bileşikler üretebilmemize imkan vermektedir.


Ürün Özellikler
vestamid terra

VESTAMID Terra HS kısmi olarak yenilenebilir doğal kaynak içeriklidir ve performans açısından geleneksel poliamidler ile uzun zincirli özel poliamidler arasındaki boşluğu doldurmaktadır.

VESTAMID Terra HS 1,6-hexamethylene diamine(H) ile 1,10-decanedioic acid’in(sebacicacid—S) çoklu yoğuşmasından üretilmektedir. Sebacicacid’in hint yağından üretilmesinden dolayı, VESTAMID Terra HS kısmi olarak yenilenebilir doğal kaynak materyallerinden üretilmiştir. VESTAMID Terra HS yüksek performanslı PA 6.12 ile standart PA 6 ve PA 6.6 arasında bir performans göstermektedir.

VESTAMID Terra HS yarı kristalin yapısı itibariyle yüksek mekanik dayanıma ve kimyasal stabiliteye sahiptir. Yüksek erime sıcaklığı sayesinde, VESTAMID Terra HS, VESTAMID Terra ailesi içerisinde en yüksek ısıl çarpılma dayanımına sahip üründür.

vestamid terra 2

VESTAMID Terra DS tamamen doğal kaynaklardan üretilmiştir ve bir çok uygulamada özel uzun zincirli poliamidlerden daha üstün performans sergilemektedir.

VESTAMID Terra DS 1,10-decamethylene diamine(D) ile 1,10-decanedioic acid’in(sebacicacid—S) çoklu yoğuşmasından üretilmektedir. Kullanılan her iki monomer de hint yağından elde edildiğinden materyal %100 doğal kaynak içeriklidir.

Teknik olarak değerlendirildiğinde, VESTAMID Terra DS, PA 12 ve PA 12.12 gibi uzun zincirli özel poliamidler ile PA 6 ve PA 6.6 gibi daha kısa zincirli standart poliamidler arasındaki boşluğu doldurmaktadır.

VESTAMID Terra DS yarı kristalin bir yapıya sahiptir ve bu sayede yüksek mekanik dayanımı ve kimyasal stabiliteye sahiptir. Çok az miktarda nem tutma özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde atmosferik nem yüzünden mekanik özelliklere eser miktarda etkilenir ve yüksek boyutsal kararlılığa sahiptir.

Kristalin yapısına rağmen, VESTAMID Terra DS yüksek şeffaflıkta film üretiminde kullanılabilir. VESTAMID Terra DS’den türetilmiş bileşikler yüksek erime derecelerine sahiptir. Bu anlamda sahip olduğu yüksek ısıl çarpılma dayanıklılığı bazı uygulamarda tercih konusu olmaktadır.

Kimyasal ve fiziksel özellikleri ve monomerlerinin bitki kökenli olması itibariyle, VESTAMID Terra DS hem yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş materyallere karşı olan talebi karşılamakta, aynı zamanda da bilindik uzun zincirli polimerlere bir alternatif olmaktadır.

vestamid terra 3

VESTAMID Terra DD kısmi olarak yenilenebilir doğal kaynaklardan üretilmiştir ve genel olarak bütün biyo bazlı poliamidler içerisinde en yüksek performans özelliklerine sahip üründür.

VESTAMID Terra DD 1,10-decamethylene diamine(D) ile 1,12-dodecanedioic acid’in(D) çoklu yoğuşmasından üretilmektedir. 1,12-dodecanedioic acid genellikle petrol bazlı kaynaklardan üretilmektedir, ancak aynı zamanda palmiye çekirdeğinden de üretilebilmektedir. Her iki monomer de bitki yağlarından üretilebildiklerinden, VESTAMID Terra DD’nin içeriği %45 ile %100 arasında doğal kaynaklardan oluşmaktadır.

Teknik olarak, VESTAMID Terra DD, yüksek performanslı PA 12 ve PA 11 gibi uzun zincirli poliamidlere benzemektedir. Bu ürün çok yüksek çarpma dayanımına ve ısı dayanımına sahiptir.

Yarı kristalin morfolojisi sayesinde, VESTAMID Terra DD, makine yağı, benzin, petrol ve hidrolik sıvılar gibi kimyasallara karşı oldukça yüksek kimyasal dayanım göstermektedir. Katılık ve darbe dayanımını gibi gereksinimlerin ön plana çıktığı uygulamalarda en uygun seçenektir.


BİYOPLASTİK GRUBU ANASAYFA


Tel : (0212) 292 23 48 - 292 23 49  Fax : (0212) 292 50 27              ENGLISH      SITEMAP