KUMRU KİMYA

SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.

Ana amacı müşteri memnuniyeti olan Kumru Kimya, 1972 yılından bu yana plastik hammaddelerinin ticaretini yapmak üzere kurulmuştur. Bu doğrultuda tüm dünyadaki özellikle Avrupa, Uzakdoğu ve Asya’daki en önemli petrokimya üreticileriyle ticaret yapmaktadır. Kumru Kimya temel olarak Üre formaldehit, melamin formaldehit ve fenol formaldehit (bakalit) baskı tozları, glazing powder (lamalit) Polietilen (PE), Polipropilen (PP),Polivinilklorür (PVC), Polistiren (PS) ve ABS hammaddelerinin dış ticaretini yapmaktadır.


ÜRE FORMALDEHİT BASKI TOZU

üre formaldehit ürün grubu

Stoklarımızda sürekli olarak baskılık beyaz renk (tuvalet kapağı ve porselen tabak rengi) üre formaldehit hammaddesi bulunmaktadır. Piyasadaki en uygun fiyatlar için iletişime geçiniz. Renkli üre siparişleriniz için, istediğiniz özel renk en geç 1 ay içinde deponuza teslim edilmektedir.


Üre formaldehit, aynı zamanda üre-metanal olarak da bilinmektedir., sentez yolizi ve yapısına göre isimlendirilmiştir. Opak yapıda bir ısıyla sertleşen bir reçine ya da plastiktir. Üre ve formaldehitin zayıf bir baz olan amonyak ve ya piridin varlığında ısıtılması ile sentezlenir. Bu reçineler yapışkanlarda, bitirmelerde, orta yoğunlukta lif levhalarda ve baskı kalıbı ile üretilen objelerde kullanılır.


Özellikler

Üre formaldehit reçinesinin özellikleri arasında yüksek gerilme direnci, eğilme katsayısı, ısıl eğilme sıcaklığı, düşük su tutuculuğu, kalıp çekintisi, yüksek yüzek sertliği ve hacim direnci bulunmaktadır.


Kimyasal yapı


Üre formaldehit reçinelerinin kimyasal yapısı polimetilenler şeklinde tanımlanabiilir. Fakat bu tanımlama yapının detaylarını belirsiz kılar, bu yapı dallanmış ya da zincir şeklinde olabilir. Bu yapılar molar ağırlıklarının ortalamaları ile gruplanır ve farklı fonksiyonel grup içeriklerine göre gruplanır. Reçinelerin sentez koşullarının değiştirilmesi yapı ve reçine özellikleri için farklı tasarım olasılıkları sağlar.


Üre formaldehit baskı tozu


Üre formaldehit baskı tozları kalıplı baskı makinalarında, kırılmaz tabak, tepsi, tuvalet kapağı, elektrik duyları, elektrik anahtarları gibi çeşitli maddelerin üretilmesinde kullanılırlar. Enjeksiyon ve baskılık olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Hammadde akışkanlık, baskı zamanı ve sıcaklığı gibi faktörlere bağlı olarak kalıpta şekillenmektedir. Akışkanlığın arttırılması ile baskı zamanı kısaltılabilir fakat bu hammaddenin içindeki katalizör miktarının arttırılmasını gerektireceğinden hammaddenin miatı da kısalmaktadır.

Tel : (0212) 292 23 48 - 292 23 49  Fax : (0212) 292 50 27              ENGLISH      SITEMAP